Yozgat Bozok Üniversitesi

HABERLER

ENDÜSTRİYEL KENEVİR TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞTU

ENDÜSTRİYEL KENEVİR TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞTU

“Endüstriyel Kenevir” alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Projesi kapsamına seçilen Üniversitemizde yürütülen projenin ilk ayağı olan kenevir ekimi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kenevir Araştırmaları Koordinatörlüğü tarafından kampüs alanında, bilimsel araştırmalar amaçlı kenevir yetiştiriciliği için yasal izin alındıktan sonra, ilk iş olarak kenevir tohumlarının belirlenen deneme planlarına uygun olarak toprakla buluşturuldu.

Bu amaçla yürütülen tarımsal özelliklerin belirlenmesi ve diğer araştırma gruplarına araştırma materyali temini için, kenevir ekimi 9 Mayıs’ta başlayıp 11 Mayıs 2020 tarihinde tamamlandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın başlattığı ekim işlemine, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın ve Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen ve Ziraat Fakültesi akademisyenleri katıldı. Ayrıca Üniversitemizle kenevir alanında bir işbirliği protokolü imzalayan CBD Group mensuplarından Selim Çetinel ve Ercüment Debidigen de ekim işleminin son gününe iştirak etti. 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada; “Kenevir projelerimiz kapsamında ilk tohumları besmele ile toprakla buluşturduk. Üniversitemiz kampüs alanı için planlanan endüstriyel kenevir ekim işlemini başarıyla tamamlayarak bundan sonraki aşamada diğer lokasyonların ekimi ve bakım işlemleri yapılacak. Tarımsal verilerin elde edilmesi şeklindeki çalışmalarla bu alandaki faaliyetleri sürdüreceğiz. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.        

10.09.2020 14:42